cs en
«  všechny novinky
2. 8. 2010

Vyšlo debutové CD Ondřeje Kabrny

- U Arty debutuje významný mladý klavírista

Teprve zkraje července vydala Arta své první letošní české jazzové CD, hned jde ovšem o vítaný debut. Jeho protagonistou je mladý klavírista, skladatel a aranžér Ondřej Kabrna, někdejší absolvent Ježkovy konzervatoře a již od roku 1999 také její profesor. 

Kabrnova debutová deska se jmenuje Timeways a dále na ní účinkuje basista Jakub Antl a bubeník Lukáš Pavlík.

Album obsahuje celkem jedenáct skladeb, až na jedinou kompozici všechny pochází z pera Kabrny, který jinak na nahrávce hraje také na Fendery, varhany, Vocoder a syntezátor. 

Na albu tedy účinkuje sestava, kterou klavírista zkraje letošního roku uvedl v českých jazzklubech pod názvem Powerplay Trio.

 Ukázka skladby "Timeways" z Kabrnova nového CD

 Ukázka skladby "Balada o zimní noci" z Kabrnova nového CD 

"Toto trio jsem založil, protože jsem si uvědomil, že chci něco dělat zase trochu jinak. Po předchozím akustickém projektu jsem začal používat více syntezátor a fender piano, moje současná vize je poněkud 'našláplejší'," píše klavírista na svých stránkách v jakémsi elektronickém sleeve-note k albu. 

"Hrajeme vesměs moje skladby, některé kusy od Kuby Antla, dále předělávky skladeb jiných autorů. Určitým synonymem pro to, co jsem chtěl od začátku hrát, je hravost a hlavně energie, která mně u mnohých kapel chybí," píše Kabrna.

"Já nějak nejsem typ moderního jazzmana. Pokud si vůbec smím říkat jazzman, tak mě vlastně baví jazz kombinovat s klasikou, ale zároveň to poslední dobou cítím o dost rytmicky tvrději a harmonicky uvolněněji, než je ten běžný moderní jazz. Moje vzory jsou teď Mehldau a Rubalcaba a s ním hrající Julio Barreto. Ten mě úplně dostává," řekl klavírista pro ČJS letos v lednu

"Proto jsem [do tria] zaangažoval Lukáše Pavlíka. Je to 'zasloužilý' metalák  s neskutečnou technikou, zároveň ale citlivej, cítí jazz a hraje to všechno dost jinak, než by to hráli jiný bicisti. A to mě strašně baví."

Album Timeways bylo natočeno ve dnech 28. února až 2. března 2010 ve Studiu Svárov pod mistry zvuku Lukášem Martínkem a Michalem Šindelářem, desku produkoval Ondřej Kabrna. Design a obal CD zajistil Vítězslav Janda, fotografie pořídil Martin Trysčuk.

Desku lze zakoupit např. v elektronickém obchodě Arty.

zdroj: Arta, vlastní

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival