cs en
«  all news
Jul 9, 2010

Začíná další ročník Bohemia Jazzfestu

- Hiromi, Yellowjackets, Roy Hargrove a další

Teprve víkend před zahájením pořadatelé letošního Bohemia Jazzfestu oficiálně odhalili program, který za poslední půlrok prošel nejrůznějšími podobami a také z něj např. vypadly koncerty Bély Flecka nebo Dr. Lonnieho Smithe.

V úterý a středu 13-14. července začne festival v Praze, kde po koncertu gospelovo-bluesového septetu Blue Brass Band německého pozounisty Paula Zaunera a následném vyhlášení výsledků soutěže OSA o nejlepší jazzovou skladbu roku 2010 první večer vystoupí fusionové trio basisty Stanleyeho Clarkea s proslulou japonskou klavíristkou Hiromi.

Repertoár bude patrně vycházet ze dvou společných desek, které někdejší klasická pianista Hiromi - svého času v Praze koncertovala s Českou filharmonií - natočila s Clarkeovým triem během posledních dvou let. Druhý pražský večer na Staroměstském náměstí bude patřit především flamencovo-jazzovému duetu tanečnic, zpěvaček a multiinstrumentalistek Alby Carmony a Mariny Albero.

Ve čtvrtek 15. července má festival pokračovat na jihozápadě Čech, kde večer protkaný vystoupeními německých, dánských, norských a holandských hudebníků vyvrcholí koncertem Luboše Andršta.

O den později Bohemia Jazzfest v Plzni přivítá renomovanou polskou zpěvačku Annu Marii Jopek, která v jazzovém prostředí proslula především svoji starší deskou Upojenie s Patem Methenym a v Praze se naposledy stavila před dvěma lety.

V sobotu 17. července pak v Táboře po norském saxofonistovi Håkonu Kornstadovi, vyznavači Garbareka a Coltranea, vystoupí italská blues-reggae oddychovka Blues Family s kytaristou Francem Toro Trisciuzzim.

Poté se festival na několik dnů přeruší a pomyslné druhé kolo odstartuje až příští čtvrtek 22. července v Brně. Hlavním tahákem je tu bezpochyby obnovená sestava Yellowjackets, kteří na Bohemia Jazzfestu hráli již před čtyřmi roky se svým tehdejším mladším bubeníkem.

O den později festival v Prachaticích přivítá slovenské a švédské kapely, lucermburskou kapelu vyhledávaného trumpetisty Ernieho Hammese, někdejšího spoluhráče Boba Mintzera nebo Dianne Schur, a také již tradiční duo pořadatele festivalu, kytaristy Rudyho Linky s basistou Danem Fabricatorem.

Poslední dva dny se Bohemia Jazzfest přesune do Českých Budějovic, kde vloni poněkud nešťastně skončil. První den české, slovenské a švédské kapely vystřídá trio renomovaného kytaristy Larryho Carltona, člena Steely Dan či spoluhráče Joni Mitchell. O den později pak vystoupí kvinteto uznávaného amerického trumpetisty Roye Hargrovea. Ten na pódiu také převezme cenu Bohemia ČEZ Jazzfest Award 2010, jejímiž nositeli jsou zatím John Scofield a Joshua Redman.

Jako každý rok přitom Bohemia Jazzfest neopomine ani tuzemské muzikanty. V poslední den festivalu vystoupí mladí čeští Emperor Penguin, vítězové loňské soutěže Junior Jazz, kteří se navíc umístili na výtečném druhém místě v česko-německé přehlídce talentů Jazz Prix. Kapela semknutá kolem pianisty a skladatele Jana Mazury také v poslední době vystupuje po boku švédského trombonisty Karla Erikssona, jinak studenta akademie v Grazu.

První den Praze zahraje Big Band Milana Svobody, český saxofonista Rostislav Fraš se zase poslední tři dny festivalu představí s východoevropským Artansámblem klavíristy Luboše Šrámka. Významným hostem Bohemia Jazzfestu bude také trombonista Svatopluk Košvanec, který vloni na labelu Czech Art vydal album s česko-americkým big bandem Osiana Robertse. Českou část programu pak vyplňují již zmíněné koncerty Luboše Andršta a Rudyho Linky.

Koncerty ve všech městech začínají v 17hod, více informací hledejte na oficiálním webu festivalu.

zdroj: PR

search
ONEbit.cz webhosting

insert

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival